Szczoteczki soniczne Abee - wybierz idealną dla siebieSzczoteczki soniczne Abee - wybierz idealną dla siebie

Przed zakupem szczoteczki sonicznej do zębów, warto dowiedzieć się jak działają i... dlaczego działają tak dobrze. Poznaj różnice pomiędzy, do niedawana bardzo popularnymi szczoteczkami rotacyjnymi, a wypierającą je technologią soniczną. Z artykułu dowiesz się także dlaczego warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie higieny jamy ustnej oraz ile kosztują szczoteczki soniczne i ich eksploatacja.

 

Spis treści

 1. Co to jest szczoteczka soniczna
 2. Czym się różni szczoteczka soniczna od rotacyjnej
 3. Jak działa szczoteczka soniczna i co to jest efekt kawitacji
 4. Dlaczego warto zacząć używać szczoteczki sonicznej
 5. Czy szczoteczki soniczne są dla każdego
 6. Ile kosztuje szczoteczka soniczna i jej eksploatacja
 7. Podsumowanie

 

Co to jest szczoteczka soniczna

Zanim zaczniemy omawiać poszczególne funkcje oferowanych przez nas urządzeń do mycia zębów, warto, przynajmniej w kilku słowach, wyjaśnić czym szczoteczki soniczne właściwie są. W tym kontekście pada często pytanie: czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej. Szczoteczka soniczna to jeden z rodzajów szczoteczek elektrycznych – szczoteczką elektryczną nazywamy każdą szczoteczkę zasilaną akumulatorowo, w której to mechanizm generuje ruchy główki, a nie siła ludzkich mięśni. Do szczoteczek elektrycznych, obok wspomnianych już szczoteczek sonicznych, zaliczamy (do niedawna bardzo popularne), szczoteczki rotacyjne.

 

Czym się różni szczoteczka soniczna od rotacyjnej

Szczoteczkę soniczną od szczoteczki rotacyjnej najłatwiej rozróżnić porównując główki obu urządzeń. Różnica jest widoczna gołym okiem – urządzenia wykorzystujące technologię soniczną mają główkę podłużną, zbliżoną wyglądem do główek doskonale wszystkim znanych ze szczoteczek tradycyjnych, urządzenia rotacyjne mają główkę okrągłą.

Na tym, oczywiście, nie koniec różnic. Te mające największe znaczenie dla użytkownika dotyczą działania, a nie wyglądu omawianych urządzeń. Szczoteczki soniczne dostępne w Abee osiągają, niespotykaną w modelach rotacyjnych, częstotliwość drgań na poziomie nawet do 96 000 ruchów na minutę. Szybkość to nie wszystko, liczy się jeszcze precyzja w oczyszczaniu zębów i przestrzeni między nimi, a ta jest większa w przypadku szczoteczki sonicznej, z uwagi na rodzaj wykonywanych przez główkę ruchów. W szczoteczkach elektrycznych są to ruchy rotacyjne, natomiast w sonicznych - ruchy wymiatające.

 

Jak działa szczoteczka soniczna i co to jest efekt kawitacji

Wyobraź sobie wał silnika bolidu formuły 1 obracający się z maksymalną prędkością 12 000 obrotów na minutę. Na pewno znasz towarzyszący temu dźwięk, który pomaga zwizualizować sobie tę szybkość. Teraz wyobraź sobie główkę szczoteczki poruszającą się 8x szybciej, bo z prędkością 96 000 ruchów na minutę. Szybko? Bardzo szybko. A co to znaczy dla Twoich zębów? Tutaj warto wspomnieć o efekcie kawitacji - włókna wystające z główki szczoteczki wytwarzają fale dźwiękowe, które rozchodzą się kilka milimetrów przed nimi. Powstałe w ten sposób, mikrobąbelki dogłębnie, a przy tym delikatnie penetrują nawet najciaśniejsze zakamarki, nie uszkadzając przy tym szkliwa.

 

Ruchy wymiatające główki szczoteczeki sonicznejSzybkie ruchy wymiatające główki szczoteczki sonicznej

Dlaczego warto zacząć używać szczoteczki sonicznej

Korzyści z używania szczoteczki sonicznej dostrzeżesz bardzo szybko - niektóre przebarwienia zaczną znikać, tak jak ilość płytki nazębnej i kamienia.

Kolejnym, ważnym powodem jest fakt, iż nieumiejętne szczotkowanie zębów tradycyjną szczoteczką może doprowadzić do recesji dziąseł, czyli obniżania się ich linii i odsłaniania korzenia zęba. Efektem tego jest ogromna nadwrażliwość w jamie ustnej, która prowadzi do mocno odczuwalnego dyskomfortu. Mycie zębów szczoteczkami elektrycznymi (zarówno rotacyjnymi jak i sonicznymi) niweluje ten problem. Wykonywanie nieprawidłowych ruchów główką szczoteczki elektrycznej praktycznie się nie zdarza, bo ona wykonuje je za nas. Natomiast wbudowany w niektóre modele (np. Abee Sonic ST Black i Abee Sonic ST White) czujnik siły nacisku nie pozwoli użytkownikowi zbyt mocno, czyli negatywnie, oddziaływać na dziąsła.

 

Czy szczoteczki soniczne są dla każdego

Osoby, które posiadają zdrowe uzębienie i nie są w trakcie leczenia ortodontycznego lub stomatologicznego, mogą bez obaw korzystać ze szczoteczki sonicznej.

Korzystanie z aparatu ortodontycznego pozwoli cieszyć Ci się prostymi i ładnymi zębami, ale może powodować trudności podczas szczotkowania. Wówczas, szczoteczka soniczna to idealny wybór - nie tylko czyści powierzchnie, których dotyka, ale także zakamarki, do których włośnie szczoteczki manualnej czy elektrycznej-rotacyjnej nie dotrze. W przypadku stosowania aparatu ortodontycznego takich zakamarków jest wiele.

Szczotkowanie plombowanych zębów przy użyciu szczoteczki sonicznej również jest w pełni bezpieczne. Szczoteczka tego typu jest bardzo delikatna, dzięki czemu nie uszkodzi starych oraz nowych plomb. Podobnie jest z implantami - wibracje szczoteczek sonicznych nie mają żadnego wpływu na ich stabilność.

 

Ile kosztuje szczoteczka soniczna i jej eksploatacja

Ceny szczoteczek w naszej ofercie zaczynają się już od 229,00 zł (Abee Sonic 2.0 Black i Abee Sonic 2.0 White), a kończą na 349,00 zł (Abee Sonic STX Ultra Black i Abee Sonic STX Ultra White). Najtańsze szczoteczki soniczne ze stacją dezynfekującą w zestawie kosztują 299,00 zł - są to Abee Sonic 3.0 UV Black i Abee Sonic 3.0 UV White.

Każdy zestaw zawiera, oprócz oczywiście samej szczoteczki, także dwie główki (dzięki czemu z urządzenia może od razu korzystać dwóch domowników) oraz stację ładującą. Przy okazji końcówek do szczoteczek warto wspomnieć o tym, że każda z nich może służyć przez 3 miesiące. Po tym czasie warto taką końcówkę wymienić. W ofercie Abee znajdziesz wiele, różnego rodzaju końcówek do szczoteczek sonicznych, w tym końcówkę do czyszczenia skóry twarzy.

 

Końcówki do szczoteczek sonicznych Abee

Przykładowe końcówki do szczoteczek sonicznych Abee

Podsumowanie

Wymiana szczoteczki tradycyjnej bądź elektrycznej-rotacyjnej na soniczną, to, bez wątpienia, ruch warty polecenia. To nowoczesna technologia pozbawiona wad, która zdążyła już zostać przetestowana przez miliony zadowolonych użytkowników na całym świecie.

Używając szczoteczek sonicznych prawidłowo zadbasz o swoje zęby i dziąsła, przede wszystkim dlatego, że:

 • Główka urządzenia wykonuje ultraszybkie ruchy wymiatające
 • Przed poruszającym się z ogromną prędkością włosiem szczoteczki powstają mikrobąbelki, które dogłębnie, a przy tym delikatnie penetrują najciaśniejsze zakamarki i przestrzenie międzyzębowe
 • Szczoteczki soniczne są wyposażone w timer, który czuwa nad odpowiednim czasem szczotkowania
 • Wykonują one za ciebie odpowiednie ruchy, o odpowiednim natężeniu, a także kontrolują siłę nacisku (wybrane modele), dzięki czemu znacząco spada prawdopodobieństwo doprowadzenia do recesji dziąseł
 • Do każdej szczoteczki sonicznej znajdziesz wiele kompatybilnych końcówek o różnie ukształtowanym włosiu różnej twardości (zobacz główki do szczoteczek sonicznych Abee)