Szczoteczki soniczne Abee - wybierz idealną dla siebieSzczoteczki soniczne Abee - wybierz idealną dla siebie

O tym, że o zęby należy dbać, wiedzą – lub powinni wiedzieć – wszyscy rodzice i opiekunowie. Dużą wagę do tego przykładają także placówki, w których zostawiamy nasze pociechy, takie jak żłobki czy przedszkola. Dzieci ząbkują mając kilka miesięcy, ale zawiązki dwudziestu mlecznych zębów tworzą się już między 2. a 4. miesiącem ciąży. Higiena jamy ustnej u dzieci to ważny temat, dlatego postanowiliśmy mu się przyjrzeć.

 

Spis treści

  1. Higiena jamy ustnej niemowlaka
  2. Kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej dziecka
  3. Zęby mleczne - jak o nie dbać
  4. Szczoteczka elekryczna dla dzieci
  5. Szczoteczki elektryczne dla dzieci - podsumowanie

 

Higiena jamy ustnej niemowlaka

Narodziny dziecka są wyjątkowym wydarzeniem dla całej rodziny. Rodzice chcą zadbać o to, by było zdrowe, szczęśliwe i miało jak najlepszy start. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiedzę czerpano ze „sprawdzonych sposobów”, wypróbowanych przez przeszłe pokolenia. Obecnie jednak więcej do powiedzenia mają naukowe badania oraz porady ekspertów, którzy dokładnie analizują potrzeby oraz wymagania w dbaniu o zdrowie maluszków.

O ile kwestia ogólnej pielęgnacji niemowląt jest często prezentowana, zarówno w czasopismach, jak i podczas wydawania dziecka rodzicom, tak higiena jamy ustnej niemowlaka nie jest zbytnio rozwijana, a nie jest wcale mniej ważna od dbania o skórę czy prawidłowe ułożenie ciała.

Problem ten staje się coraz bardziej zauważalny, ponieważ rodzice coraz częściej pytają na forach o produkty do pielęgnacji niemowlęcej buzi. Pytania, które padają najczęściej dotyczą tego, kiedy warto rozpocząć oczyszczanie jamy ustnej oraz czym oczyszczać dziąsła.

Przeważnie pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się zaraz przed ząbkowaniem lub gdy skończy pierwszy rok życia. Według wiedzy książkowej rodzic powinien udać się z dzieckiem do dentysty tuż po pojawieniu się pierwszego ząbka, czyli w okolicach 6. miesiąca życia. Praktyka pokazuje jednak, że można spokojnie poczekać aż dziecko skończy rok i jest bardziej chętne do współpracy. Oczywiście, jeśli pojawiają się niepokojące zmiany wcześniej, to warto to od razu skonsultować.

Kolejną wizytą, którą warto zaplanować jest tak zwana wizyta adaptacyjna. Gdy dziesko ma 2-3 lata warto zabrać je, nawet zdrowe, do gabinetu dentystycznego, by poznało środowisko w neutralnych warunkach, oswoiło się z fotelem stomatologicznym i nie bało się narzędzi, które lekarz włoży mu do ust, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pytań, dotyczących dbania o dziecięce zęby jest bardzo dużo, a informacji wciąż jak na lekarstwo, dlatego warto przekazywać sobie rzetelne źródła wiedzy na ten temat.

 

Kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej dziecka

Jama ustna niemowlaka, mimo stosunkowo ubogiego repertuaru, jeśli chodzi o menu, spotyka się z wieloma bakteriami oraz ciałami obcymi. Dziecko poznaje świat, również poprzez wciskanie do ust wszystkiego, co tylko może. Dlatego warto od samego początku dbać o to, by jego jama ustna była czysta i pozbawiona niepotrzebnych zarazków.

Jeśli chcesz dla maluszka jak najlepiej, zacznij dbać o dziąsła już od pierwszego miesiąca życia. Możesz do tego użyć jałowej gazy lub czystej tetry nawiniętej na palec wskazujący, którą uprzednio warto zamoczyć w przegotowanej wodzie. Takie delikatne oczyszczanie wnętrza ust dziecka z resztek pokarmu warto przeprowadzać co wieczór, przed położeniem malucha do spania.

 

Szczoteczki soniczne do 300 zł od Abee

Szczoteczki elektryczne dla dzieci Abee Babee

 

Zęby mleczne - jak o nie dbać

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwsze zęby mleczne pojawiają się przeważnie w okolicach szóstego miesiąca życia, jednak nie jest to reguła, ponieważ niektóre dzieci nie ząbkują nawet do roku!

Pierwszymi zębami, które się pojawiają w dziecięcej buzi, są prawie zawsze dolne przednie zęby (dolne centralne siekacze), a większość malców ma już wszystkie zęby mleczne do ukończenia 3. roku życia.

Masowanie obolałych dziąseł, podanie zimnego napoju lub acetaminofenu w przypadku ciężkiej nocy może pomóc złagodzić ból związany z ząbkowaniem.

Zazwyczaj ząbkowanie nie powoduje u dzieci zbyt dużego dyskomfortu, a wielu rodziców potrafi rozpoznać, że ich dziecko ząbkuje. Maluch może wykazywać oznaki bólu w miejscu, w którym ząb się wyrzyna, dziąsła wokół zęba mogą być opuchnięte i tkliwe, a dziecko może ślinić się dużo bardziej niż zwykle.

 

Szczoteczki soniczne do 300 zł

Szczoteczki elektryczne dla dzieci - Panda i misie w pastelowych kolorach

 

Szczoteczka elekryczna dla dzieci

Gdy już pojawią się pierwsze zęby mleczne, trzeba wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Jest to bardzo istotne, ponieważ zęby te będą z dzieckiem przez pierwsze 6 lat, do nawet 13. roku życia. Zdarza się, choć bardzo rzadko, że zęby mleczne pozostają na zawsze. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów może znacząco wpłynąć na czas, przez jaki mleczaki z nami pozostaną.

Nieleczone mleczaki dotknięte próchnicą mogą już na starcie pogorszyć stan zębów trwałych, a wypadając przedwcześnie spowodować skrzywienie zgryzu oraz inne problemy.

Czy to tradycyjna czy elektryczna, szczoteczka dla dziecka powinna być przyjemna dla oka i posiadać w miarę miękkie włosie, tak jak wszystkie szczoteczki elektryczne dla dzieci z serii Abee Baby.

 

Szczoteczki soniczne z lampą UV do 300 zł

Szczoteczki elektryczne dla dzieci - mycie ząbków z Abee to świetna zabawa

 

Szczoteczki elektryczne dla dzieci - podsumowanie

Odpowiednio dobrana szczoteczka elektryczna dla dzieci ułatwia oczyszczanie jamy ustnej i pozwala maluchowi na nabranie zdrowych nawyków już od pierwszych lat życia.

Wybór nieodpowiedniego modelu może przynieść przykre skutki, bo na pewno nie zachęci dziecka do samodzielnego dbania o uzębienie w przyszłości. Konsekwencje takiego stanu rzeczy są do przewidzenia. Im mniej dbania, tym więcej bólu i nieprzyjemnych (i drogich) wizyt u stomatologa. Dobra szczoteczka elektryczna dla dzieci na pewno pomoże w zadbaniu o dobrą przyszłość Twojego dziecka.